Coğrafi Bilgiler

0
5434
Görüntüle

Yedikuyular Kayak Merkezi Coğrafi Bilgiler; Şehrin ilk kayak merkezi olan “Yedikuyular”, Dulkadiroğlu İlçesine bağlı, Ulutaş Mahallesinde yer almaktadır. Şehir merkezine sadece 17 km uzaklıkta olan tesis, bu özelliği taşıyan az sayıda kayak merkezlerinden biridir. Yedikuyular, Kahramanmaraş’ın kuzeydoğu yamacında, Ahır Dağı’nın 2050 m yüksekliğindeki Milcan Tepesi adı verilen dağlık alandan başlar ve kuzey yamacına doğru ilerler.

 

Yedikuyular mevki, kayak merkezi yapılmadan öncede, Kahramanmaraş‘lılar için kışın en çok tercih ettiği mekanlardan biridir. Hem sucuk-ekmek keyfi yapmak, amatör olarak kaymak için herkesin akın ettiği Yedikuyular yolu kış aylarında hafta sonları yoğun trafikte uzun kuyruklar oluşur ve bitmek bilmeyen yol çilesi haline gelirdi. Kayak merkezi ile birlikte bu yolu genişletme/onarım çalışmalarına  da başlamıştır. Şehir merkezinden Yedikuyular Kayak Merkezi’ne ulaşan yol çift şeritli olup, ortalama %8 eğime sahip virajlı ve dik bir yoldur. Yedikuyular rakım 1.833 metre ile  2.044 metre arasındadır.

Kayak Temini, Konaklama ve Diğer İmkanlar

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı üstlenilen kayak merkezi projesinde, konaklama, etkinlikler ve oteller için planlanan projeler önümüzdeki sezonda gerçekleşmesi muhtemeldir.

 

Yedikuyular Kayak Merkezi Sezonu

Kış aylarında yaklaşık 3-4 ay aktivite yapmaya elverişlidir. Mevkide kar kalınlığı sezon ortalamasında 1 metreyi bulmaktadır. Kış sezonunun bol kar yağışı alması durumunda sezonun daha uzun olacağı düşünülmektedir. Sadece kış etkinlikleri değil, yaz etkinlikleri içinde çok elverişli iklime sahiptir.

CEVAP VER

26/5000 Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin