Pist Bilgileri

0
4341
Görüntüle

Yedikuyular Kayak Merkezi’ne ait Pist Bilgileri; Ahır Dağı’nın en yüksek noktası Milcan Tepesi 2335 m yüksekliğe sahiptir. Ahır Dağı’nın 2050 m yüksekliğinde bir tepesinden başlayıp 1830 m’ye kadar alçalan geniş bir düzlükte kurulan kayak merkezi, şehir merkezinde görülen iklimin aksine kuzeye doğru gidildikçe yükseltiye bağlı olarak tamamen karasal iklim özellikleri görülmektedir.

Pist uzunluğu açısından bakıldığında diğer kayak merkezlerine göre daha kısa ama daha dik bir yapıya sahiptir.

 

Başlangıç kademesi ve snowboard için uygun pistler, Pist bilgileri, zorluk (eğim) derecesine göre aşağıda listelenmiştir.

Yeşil Pist – Orta Seviye: %15 eğime ve 1170 m uzunluğa sahiptir.

Mavi Pist – Orta Seviye: %18 eğim, 790 m uzunluk ve %22 eğim, 906 m uzunluğa sahip iki adet mavi pist bulunmaktadır.

Kırmızı Pist – Yüksek Seviye: %38 eğime 470 m uzunluğa sahiptir.

Kayak pistleri dışında tesiste ilk defa kayacaklar için çok az eğime sahip kısa pistler, kızak alanları, kaz motoru pistleri bulunmaktadır. Proje dahilinde yürüyüş yolları, kamp alanları, piknik ve mesire alanları, sosyal tesisler ve yamaç paraşütü sahası yapılacaktır.

Yedikuyular Kayak Merkezi Lift Bilgileri

Teleski: Kayak merkezlerinde kullanılmak üzere dizayn edilmiş olan teleskiler, kayakçıları T-Bar ( Çekme görevini sağlayan ekipman ) ile çekerek alt noktadan üst noktaya çıkarmaktadır. Sabit klemli teleferik grubu içerisinde yer alan Teleski’ler; kayak merkezlerinde kısa mesafeler için kullanılmaktadır.
Bununla beraber teleskilerin bazı sakıncaları bulunmaktadır. Kayakçıları,diğer teleferik tipleri gibi belirli bir yüksekliğe çıkarmadan pist üzerinde taşıdıklarından,pistte kaymakta olan kayakçılar ile teleskide yol alan kayakçıların yüksek derecede çarpışma riski vardır.Ayrıca teleskilerin varış noktalarında kayakçıların T-barlardan kurtulmaları da ayrı bir ustalık ister.Bu gibi riskleri olmayan ayrıca kayakçıların yolculuk esnasında dinlenmelerini sağlayan telesiyejler, teleskilere göre kayak merkezleri tarafından daha çok tercih edilmektedir. Kısaca kablolu taşımacılık da diyebiliriz.

Telesiyej:  Kayak merkezlerinde kurulu olanlar çoğunlukla sandalye şeklinde, kamplar ve yerleşim yerleri arasında çalışanlar ise çoğunlukla kabin şeklinde olan küçük bir teleferik tipidir. Kabin şeklinde olanlara bazı ülkelerde Gondol ya da Telekabin’de denir. Bazı yerlerde aynı hat üzerinde hem sandalyeler hemde kabinler yer alabilmektedir.

CEVAP VER

26/5000 Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin