Snowboard Nedir? Nasıl Yapılır?

0
883
Görüntüle
Snowboard Nedir? Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Snowboard, bir kullanıcının ayaklarına bağlı bir tahtada dururken, karla kaplı bir eğimin inişini içeren bir kış sporudur. Snowboard geliştirilmesi, kaykay, kızak, sörf ve kayaktan esinlenmiştir. İlk olarak 1960’lardan 1970’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirildi ve 1998’de Kış Olimpiyat Sporuna girdi.

Snowboard, 1920’lerde binicilerin kontrplakları veya ahşap tahtaları, tepelerden aşağı inmek için maşrapalar ve at dizginleri kullanarak ayaklarına bağlamasıyla bilinmiştir. Modern snowboard ise 1965 yılında, Michigan’daki bir mühendis olan Sherman Poppen’in, iki kızağı birbirine bağlayarak ve bir ucuna bir ip bağlayarak kızı için bir oyuncak icat etmesiyle başladı. Bu şekilde tahtada dururken ve yokuş aşağı süzülürken kontrol sahibi olacaktı.

Freeriding kelimesinin tam olarak karşılığı: Serbert Sürüş. Herhangi bir arazide boş zamanlarında gezinti yapmak ve sadece dağın kıyısında olmak. Bu tür bir binicilik en iyi şekilde, devasa doruklara çıkmak ile tasvir edilir, ama sadece bununla sınırlı değildir. Doğal özellikler kullanmak ve onlara serbest stil elemanları eklemek yani tarzını yansıtmaktır. Bu sürme tarzı, dağlara erişim ile sınırlıdır ve yüksek tepelere ulaşırken, var olan tehlikelere (çığ, kazılar,) dikkat edilmelidir.

İlk kez deneyeceklere tavsiyelerimiz
  • Giydiğiniz botların rahat ve esnek olmasına çok dikkat edin ve eğer büyük geliyorsa klipslerden daraltma işlemi yapın.
  • Snowboard yaparken uzun çorap veya termal çorap giymeyi tercih edin. Pantolonu botun içine sokmak ayak bileğine baskı uygulayacağından bir süre sonra sizi rahatsız edecektir. İki çift çorabı üst üste giymek kan dolaşımınızı olumsuz etkileyeceğinden, yalnızca bir çift çorap giyin,.
  • Kask takıyorsanız ölçülerine özen gösterin. Kafanızda sağa sola hareket edecek kadar büyük olması ve gözünüzü kapatması kazaya sebebiyet verebilir.
  • Bir bilenle birlikte hareket edin. Herhangi bir olumsuzlukta size yardım edecektir..
  • Yeni Teçhizat satın almak yerine, kiralama yapın.
  • Korkmayın ve cesur olun.

CEVAP VER

26/5000 Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin